Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra ilk temas! Dışişleri...

Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra ilk temas! Dışişleri Bakanlığı: Görüşmeler samimi havada gerçekleşti

Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra ilk temas gerçekleşti. 2 günlük görüşme sona erdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Görüşmeler samimi havada gerçekleşti" denildi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşme sonrası "(Mısır'la) Önümüzdeki süreçte ilişkileri normalleştirmek için atılabilecek adımlar konusunda görüşmeler devam edecek" dedi.

06 Mayıs 2021 - 20:22

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı  ile 8 yıl sonra gerçekleştirilen temasta neler konuşulduğunu açıkladı

Giriş Tarihi: 06.05.2021 Güncelleme Tarihi: 06.05.2021 

Dışişleri Bakanlığı,  ile 8 yıl sonra yapılan görüşmelerle ilgili, "İkili ilişkiler, , Libya ve 'taki durum ele alındı. Görüşmeler samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirilmiştir" açıklamasını yaptı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "(Mısır'la) Önümüzdeki süreçte ilişkileri normalleştirmek için atılabilecek adımlar konusunda görüşmeler devam edecek" dedi.

8 yıl sonra Mısır ile ne konuşuldu?

Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra diplomasi trafiği başladı.

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanlıkları heyeti arasındaki siyasi istişareler Mısır'ın başkenti Kahire'de gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır ile 8 yıl sonra yapılan görüşmelerle ilgili, "İkili ilişkiler, Suriye, Libya ve Irak'taki durum ele alındı. Görüşmeler samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirilmiştir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama:
Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlıklarındaki heyetler arasında 2 gün süreyle Kahire'de gerçekleştirilen istikşafi nitelikli Türkiye ve Mısır istişareleri 6 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanmıştır.

"DOĞU AKDENİZ'DE BARIŞ VE GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI..."
Görüşmeler samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde ikili konuların yanısıra Libya, Suriye ve Irak'taki durum başta olmak üzere bölgesel konular ele alınmış, Doğu Akdeniz'de barış ve güvenliğin sağlanması ihtiyacı üzerinde durulmuştur.

Taraflar istişarelerin bu turunun sonuçlarını değerlendirecek ve müteakip adımları kararlaştıracaktır.

Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra ilk temas! Dışişleri Bakanlığı: Görüşmeler samimi havada gerçekleşti

 ile  arasında 8 yıl sonra ilk temas gerçekleşti. 2 günlük görüşme sona erdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Görüşmeler samimi havada gerçekleşti" denildi. Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu görüşme sonrası "(Mısır'la) Önümüzdeki süreçte ilişkileri normalleştirmek için atılabilecek adımlar konusunda görüşmeler devam edecek" dedi.

Türkiye ile Mısır arasında 8 yıl sonra ilk temas! Dışişleri Bakanlığı: Görüşmeler samimi havada gerçekleşti

Dışişleri Bakanlığı, Kahire'de gerçekleştirilen istikşafi nitelikli  ve  istişarelerinin tamamlandığını açıkladı.

"SAMİMİ VE KAPSAMLI GÖRÜŞME OLDU"

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlıklarındaki heyetler arasında 2 gün süreyle Kahire'de gerçekleştirilen istikşafi nitelikli Türkiye ve Mısır istişareleri 6 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Görüşmeler samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirilmiştir. denldi.

DOĞU AKDENİZ VE LİBYA MESAJI

Açıklamada "Görüşmelerde ikili konuların yanısıra Libya,  ve Irak'taki durum başta olmak üzere bölgesel konular ele alınmış, 'de barış ve güvenliğin sağlanması ihtiyacı üzerinde durulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, tarafların istişarelerin bu turunun sonuçlarını değerlendirerek, müteakip adımları kararlaştıracağı bildirildi. 

ÇAVUŞOĞLU: GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile yapılan görüşmenin ardından konuyla ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, Mısır'la görüşmelerin devam edeceğini söyleyerek "Önümüzdeki süreçte ilişkileri normalleştirmek için atılabilecek adımlar konusunda görüşmeler devam edecek" dedi.

Dışişleri Bakanlığı duyurdu!  8 yıl sonra ilk temasDIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DUYURDU! 8 YIL SONRA İLK TEMAS

Erdoğan’a teşekkür: Sayenizde fark edildikERDOĞAN'A TEŞEKKÜR: SAYENİZDE FARK EDİLDİK

Bu haber 985857 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON DAKİKA: Türkiye her gün milyonları aşılıyor! Sağlık çalışanları Erzurum'da çobanların ayağına gitti
SON DAKİKA: Türkiye her gün milyonları aşılıyor! Sağlık...
SON DAKİKA: Türkiye her gün milyonları aşılıyor! Sağlık çalışanları Erzurum'da çobanların ayağına gitti
SON DAKİKA: Türkiye her gün milyonları aşılıyor! Sağlık...