Tunç Soyer’in kardeşi Onur Soyer Fondaş Medyascope’un...

Tunç Soyer’in kardeşi Onur Soyer Fondaş Medyascope'un yönetiminde çıktı!

ABD tarafından fonlanan Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope adlı haber sitesinin ortağı tanıdık çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kardeşi Onur Soyer'in de bir dönem ABD'li vakıfların fonladığı Medyascope'un yönetim kurulunda görev aldığı öğrenildi.

24 Temmuz 2021 - 21:31

Tunç Soyer’in kardeşi Onur Soyer Fondaş Medyascope'un yönetiminde çıktı!

Giriş Tarihi: 24.7.2021  17:21 Son Güncelleme: 24.7.2021  21:52

Fondaş medya skandalının yankıları sürerken olaya ilişkin her gün yeni çarpıcı bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kardeşi Onur Soyer’in geçtiğimiz yıllarda Ruşen Çakır’ın sahibi olduğu Medyascope isimli internet sitesinde yönetim kurulu üyeliği yaptığı görüldü.

Fonlanan medyanın yönetimi de tanıdık çıktı

ABD tarafından fonlanan Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope adlı haber sitesinin ortağı tanıdık çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kardeşi Onur Soyer'in de bir dönem ABD'li vakıfların fonladığı Medyascope'un yönetim kurulunda görev aldığı öğrenildi.

Sabah'ın haberine göre Onur Soyer'in 2019 yılında yönetim kurulu kararıyla yapılan değişiklikle görevinden ayrıldığı belirlendi.

Fondaş medya skandalı! Tüm aktörler deşifre olmalıMEDYASCOPE AĞUSTOS 2015'TE KURULDU
Medyascope adlı internet sitesi gazeteci Ruşen Çakır tarafından Ağustos 2015 tarihinde kuruldu.

Scope Medya Ticaret Ve Pazarlama Anonim Şirketi, 10 Şubat 2016 tarihinde tescil edildi.
Medyascope adlı internet sitesini kuran Scope Medya Ticaret Ve Pazarlama Anonim Şirketi'nde Ruşen Çakır, Maniyel Çıtak, Denet Cem Tezel, Nurdan Üçer Evlambios, Ufuk Kaya, Sedat Pişirici ve Semih Sakallı kurucu üye olarak yer aldı.

SOYER YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ YAPMIŞ
Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgilere göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in kardeşi Onur Soyer'in geçtiğimiz yıllarda Ruşen Çakır'ın sahibi olduğu Medyascope isimli internet sitesinde yönetim kurulu üyeliği yaptığı öğrenildi.

Ticari ünvanı Scope Medya Ticaret ve Pazarlama Anonim Şirketi'nin yönetim kurulu üyesi olan Soyer'in yine Ticaret Sicil Gazetesi'ndeki bilgilere göre 2019 yılında yönetim kurulu görevinden ayrıldığı belirlendi.

Ticaret Sicil Gazetesi'nde şu ifadeler yer aldı:
"24.12.2019 tarihli 3 sayılı yönetim kurulu kararına göre daha önceden yönetim kurulu üyesi olan Onur Soyer'in önceki üyeliği sona ermiştir"

MEDYASCOPE KURULMUŞ, FONLAMA HEMEN BAŞLAMIŞ
Medyascope'un kurulmasının hemen ardından ABD'li vakıf Chrest Foundation'un hibe alması dikkat çekiyor.

ABD'li vakıf Chrest Foundation'un Medyascope adlı internet sitesine verdiği fonlar şöyle:
2016- 99 bin 960 dolar
2017- 129 bin 960 dolar
2018- 116 bin 760 dolar


2019- 65 bin 376 dolar
2020- 65 bin 2 dolar

TOPLAM: 477 bin 58 dolar

ÇAKIR, 5 YILDIR HİBE ALDIKLARINI AÇIKLADI
Chrest Foundation Vakfı; Ruşen Çakır'ın kurduğu Medyascope adlı haber sitesi, 476 bin dolar hibe aldığını açıkladı.

Ruşen Çakır'ın kurucusu olduğu Medyascope yayın hayatına 2015 yılında başladı. Medyascope; kurulduktan bir yıl sonra Chrest Foundation Vakfı'ndan hibe almaya başladı. Medyascope'un 2016'dan 2020 yılına kadar aldığı toplam destek 477 bin 58 dolar olduğu, söz konusu rakamın güncel kur ile 4 milyon lirayı aştığı anlaşıldı.

Ruşen Çakır ise, 5 yıldır hibe aldıklarını söyledi. Çakır; Şadan Kaba isimli bir vatandaşın, "Eğer haber doğruysa bir ABD vakfından 476 bin dolar hibe alan medya organı, sloganınızda belirttiğiniz gibi özgür ve bağımsız olabilir mi? şeklindeki sorusuna, "Künyemizde beş yıldır yazıyor zaten gizli ve yeni bir şey değil" ifadelerini kullandı.

ÇAKIR, CIA UZMANI BARKEY'LE SÜREKLİ RÖPORTAJ YAPIYOR
Ruşen Çakır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin uluslararası ayağı olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan CIA uzmanı Henri Barkey'le sürekli röporaj yapması dikkat çekiyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında; Henri Barkey'in; 1 Ocak 2013-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Osman Kavala'yla 265 adet görüşme yaptığı tespit edildi.

Ruşen Çakır'ın, AK Parti'den ayrılan ve parti kuran Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nu sürekli canlı yayına aldığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 24.7.2021  17:21Son Güncelleme: 24.7.2021  21:52

Wikipedia skandalını uzman isimler sabah.com.tr'ye değerlendirdi: Parasını verip istediğinizi yazdırabilirsiniz

CEVAT ZORBACEVAT ZORBA

Wikipedia skandalını uzman isimler sabah.com.tr'ye değerlendirdi: Parasını verip istediğinizi yazdırabilirsiniz

Larry Sanger'ın kendi kurduğu Wikipedia'nın artık kontrolden çıktığı ve platformun 'Manipülasyon' aracına dönüştüğü ile ilgili sözleri gündeme bomba gibi düştü. Bu sözler internet ansiklopedilerine dair yeni bir tartışmanın da kapısını araladı. Uzman isimler yıllardır süregelen bu durum hakkında çarpıcı tespitler paylaşırken önemli uyarılarda da bulundu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ali Murat Kırık durumu "Yetkili bir kişiye para vererek istediğiniz içeriği girebiliyorsunuz. İnternet forumlarında 'Ücret karşılığı Wikipedia'ya içerik girilir' ilanlarıyla bile karşılaşabiliyoruz. Bu tür platformlara nasıl güvenebiliriz?" sözleriyle açıkladı. Sodimer Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ise aylar, hatta yıllar süren maddi hataların bulunduğu bu platforma bilgi kaynağı olarak şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Dr. Larry Sanger kurucusu olduğu Wikipedia ile ilgili yıllardır tartışılan büyük bir tehlikeyi açık açık itiraf etti. Platformun artık güvenilir bilgiler sağlamadığını ve bazı kullanıcılar tarafından propaganda aracına dönüştürüldüğünü söyledi. Sanger, Wikipedia'nın bazı olaylar hakkında bilgileri manipüle etmekte kullanıldığını belirterek "Makalelerin, birisinin söylemesini istediği şeyi yansıtmasını sağlamak için perde arkasında oynanan büyük, kötü, karmaşık bir oyun var" ifadelerini kullandı. Bazı editörlerin maddi fayda sağlamak ya da siyasi tercihleri üzerinden doğru olmayan bilgi ve içerikler girdiğini ya da Wikipedia'da yer almasına izin verdiğini dile getirdi.

ÜST DÜZEY EDİTÖR NE İSTERSE O!

Uzman isimler konuyla ilgili çarpıcı detaylar paylaşırken büyük bir tehlikenin de ortada durduğunu belirtti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ali Murat Kırık, Wikipedia sisteminde ciddi bir sorunun varlığına işaret etti. Kırık, "Üst düzey editörler bir nevi yönetici gibi çalışır. Yazılan maddeleri kontrol eder. Üst düzey editör içeriği beğenmez, o maddeyle ilgili konuda bir maddi beklentisi varsa ya da kendi düşünce yapısına uygun değilse müdahale eder " diyerek bunun da Wikipedia'yı manipülasyona açık bir hale getirdiğini aktardı.

"ÖĞRENCİLERİMİN TEZLERİNDE KULLANMASINA KARŞIYIM"

Doç Dr. Kırık, 7'den 70'e internet ortamında birçok kişinin bu bilgileri sorgulamadan kabul ettiğini dile getirerek "Ben öğrencilerimin de Wikipedia'yı tezlerinde ve bilimsel çalışmalarında kullanmasına karşıyım ve bu konuda kendilerini uyarıyorum. Bu tamamen yetkinin kontrol eden kişide toplanması. Yarın, öbürgün farklı mecra ve ortamlardan beslenen bu tip kişilerin kendi isteklerine göre bir alan oluşturmasına yol açıyor" dedi.

"YAYIN KURULU OLMALI"

Kırık, internet ansiklopedisi sisteminin de yazılı ansiklopediler gibi yayın kuruluna sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Kırık şunları söyledi: "Editörlerin kimliğini açıklama zorunluluğu yok. Bu editörler rumuzla madde giriyor. Editörün yetkinliğinden de haberdar değilsiniz. Başka hiçbir bilgimiz yok kendisiyle ilgili. Böyle bir durum söz konusu olunca da gerçekten bilgi kaynağı olduğunu söylemek güç. Ortak bir yayın kurulu olabilir. Farklı alanlarda işinin uzmanı bilim insanı atanır ve ancak onların kontrolüyle bilgi ve içerik girilirse sağlıklı bir süreç olur. Aksi takdirde bir kişi 'Ben bu bilgiyi beğenmedim' diyerek silebilirse sıkıntılı olur. Geçmişten beri üye olan kişiler yetkili olarak atfedildiği için burada kontrolü sağlamak fazlasıyla güç. Birçok bilgi ne yazık ki geçerliliği ve güvenilirliği zedeliyor."

"PARASINI VERİP İSTEDİĞİNİZİ YAZDIRABİLİRSİNİZ"

Doç Dr. Kırık, olayın ekonomik boyutuna da dikkat çekti ve "Düşünün Türkiye'de bu yetkiye sahip olan bir kişiye para karşılığında istediğiniz bilgiyi yazdırır istediğiniz madde girdirebilirsiniz. Birçok teknoloji forumunda 'Ücret karşılığında Wikipedia'ya içerik girilir' gibi satış gerçekleştiğini görüyoruz. Bu nasıl güvenilir bir yapıya sahip olabilir?" diye ekledi.

"HATALARI DÜZELTMEK AYLAR, YILLAR SÜRÜYOR"

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ise Wikipedia'da yaşanan hataların kimi zaman yıllar boyunca düzeltilmeden devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Eraslan "Kendileri de sitelerinde açıklıyor. Wikipedia gönüllüler tarafından yürütülen bir proje olduğu için her katkı sürekli olarak izlenemez. Saatler, günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca fark edilmeyen birçok hata var. Bu nedenle, Wikipedia kendi başına kesin bir kaynak olarak görülmemeli" dedi.

TARAFLI EDİTÖR RİSKİ!

Eraslan, bilgilerin taraflı editörler tarafından manipüle edilme riskini de belirterek "Sözlükler gibi kullanıcıların belirlediği içeriğe sahip olan bu kaynaklardaki bilgiler, editör takımları tarafından teyit edilip doğrulansa da yine de gözden kaçan birçok hatalı bilgi ve manipüle edilen editörlerden ötürü taraflı fikirler içeriyor olabilir. Bu durum, teyit kültüründen bihaber insanlar ve onların sosyal medyadaki çevreleri için bilgi kirliliği oluşturmakta. Tıpkı Facebook'ta paylaşılan yanlış bilgiler ve onlara inanıp hareket eden 'dijital göçmen' grubu gibi." diye ekledi.

"DİKKATLE İZLENMESİ GEREKİR!"

Prof. Dr. Eraslan bu tip platformların dikkatli takip edilmesi gerekliliğini aktardı. Eraslan şunları söyledi: "Sosyal medya getirdiği algı yönetimi hareketiyle beraber hayatımıza teyit kültürünü de sokmuştur. Bu tarz platformlarda yer alan bilgiler teyit edildikten sonra ona göre hareket edilmelidir. Ülkemize dönük birçok algı yönetimine de zemin olan bu platformların (Wikipedia, sözlükler vb.) dikkatle izlenmesi gerekmektedir."

Wikipedia’nın kurucusundan flaş itiraf! Kirli propaganda ifşa oldu!

Bu haber 990326 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALLAH (C.C.)
ALLAH (C.C.)
Galatasaray'da Fatih Terim'in Lazio'yu imha planı hazır
Galatasaray'da Fatih Terim'in Lazio'yu imha planı hazır