Son dakika: Türk edebiyatının usta kalemi Sezai...

Son dakika: Türk edebiyatının usta kalemi Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.' dedi.

16 Kasım 2021 - 19:29 - Güncelleme: 16 Kasım 2021 - 21:19

Son dakika: Türk edebiyatının efsanesi Sezai Karakoç hayata veda etti | Sezai Karakoç kimdir?

Giriş Tarihi: 16.11.2021  17:46 Son Güncelleme: 16.11.2021  19:49

Son dakika: Türk edebiyatının usta kalemi Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Şair ve yazar Sezai Karakoç vefat etti! Başkan Erdoğan'dan taziye mesajı

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayata veda etti. Siyaset dünyasında peş peşe taziye mesajları geldi.

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Siyaset dünyasında peş peşe taziye mesajları geldi.

Son dakika: Türk edebiyatının efsanesi Sezai Karakoç hayata veda etti | Sezai Karakoç kimdir?Son dakika haberleri... Türk edebiyatının efsane isimlerinden Sezai Karakoç hayatını kaybetti. Monna Rosa ve Sürgün Ülkesinden Başkentler Başkentine şiirlerini Türk edebiyatına kazandıran diriliş şairi 88 yaşında yaşamını yitirdi. Sezai Karakoç'un cenaze programı belli oldu. Sezai Karakoç yarın Şehzadebaşı Camii'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazıyla ebediyete irtihal edecek.

Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Sezai Karakoç hayatını kaybetti

88 yaşındaki şair Sezai Karakoç, vefat etti.

Şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç'dan acı haber...

İkinci Yeni şiirinin uç beyni, tevazu ve beyefendiliğin kalesi, büyük düşünür Karakoç; 88 yaşında hayata veda etti.

Türk edebiyatına damga vuran ismin vefatı, tüm sevenlerini yasa boğdu.

CENAZE NAMAZI ŞEHZADEBAŞI CAMİİ'NDE KILINACAK

Usta edebiyatçının cenazesi, ikindi namazını müteakip Şehzadebaşı Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedilecek.

Son dakika: Türk edebiyatının usta kalemi Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Son dakika...Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, hayatını kaybetti. 88 yaşında aramızdan ayrılan Sezai Karakoç, Türk edebiyatının öncü yazarlarındandı. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından, "Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin." açıklamasında bulundu. 88 yaşında hayata veda eden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, yarın ikindi namazına müteakip Şehzadebaşı Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedilecek.

Son dakika... Sezai Karakoç hayatını kaybettiSon dakika... Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Sezai Karakoç'un başarılarla dolu yaşamı, olmak üzere pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Şair ve yazar olarak tanımlanan Sezai Karakoç 22 Ocak 1933 yılında Ergani ilçesi Diyarbakır doğumludur.Sezai Karakoç İlkokulu 1938 yılında Ergani'de başladı burada 1944 yılında sona erdirdi. İşte Sezai Karakoç hayatı!

CENAZE TARİHİ BELLİ OLDU

88 yaşında hayata veda eden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, yarın ikindi namazına müteakip Şehzadebaşı Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedilecek.

Başkan Erdoğan Sezai Karakoç’un ‘Ey Sevgili’ şiirini okumuştu! | Video

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Başkan Erdoğan'dan Sezai Karakoç için başsağlığı mesajı, "Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, "Diriliş Şairi" Sezai Karakoç Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR

Rivayetlere göre babası Yasin Efendi'nin Muhammed Sezai adını verdiği, ancak ismi nüfus kayıtlarına yanlışlıkla Ahmet Sezai olarak geçirilen Karakoç, 1933'te Ergani'de dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Diyarbakır ve Maraş'ta parasız yatılı okuduktan sonra, lise öğrenimini Gaziantep'te tamamladı. Ahmet Sezai Karakoç, liseyi bitirdikten sonra çok istediği felsefe bölümünde okumak üzere İstanbul'a geldi, ancak bu bölüme kayıt yaptırdığı halde, maddi zorluklar nedeniyle girdiği sınavını kazandığı Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne burslu öğrenci olarak yerleşti ve 1955'te Mülkiye'den mezun oldu. Karakoç, 1959-1965 yılları arasında Maliye Müfettiş Yardımcılığı ve Gelirler Kontrolörlüğü görevlerinde bulundu, vatani görevini yedek subay olarak yaptı, 1973'te memurluk görevinden ayrıldı ve ayrıca 1967 yılında ''İslamın Dirilişi'' adlı kitabından dolayı yargılandı.

"BÜYÜK BİR EDEBİ MİRAS BIRAKTI GERİDE"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın: "Büyük bir edebi miras bıraktı geride" | Video

BAKAN KOCA: "BAŞIMIZ SAĞ OLSUN"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca, "Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır" Sezai Karakoç'u kaybettik. Bilgemiz, şairimiz artık aramızda değil. Başımız sağ olsun." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Sadık Albayrak, Sezai Karakoç'u yad etti | Video

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "YOL GÖSTERMEYE DEVAM EDECEKTİR"

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç'un vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı. Şentop, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, "Şiirimizin zirve ismi 'İslam Medeniyetinin Dirilişi' davasının öncüsü Sezai Karakoç'un vefatını üzüntüyle öğrendim. Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Üstad fikir ve eserleriyle gönlümüzde yaşamaya ve yol göstermeye devam edecektir." ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: "MEKANI CENNET RUHU ŞAD OLSUN"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, "Kelimelere kırbaç vurup cümleleri koşturan, dizeleri gönlünün enginliğiyle inşa edip arkasında gıpta edilecek edebi bir hazine bırakan usta şair, saygın düşünür, değerli siyaset insanı Sayın Sezai Karakoç'un vefatından duyduğum üzüntüyü bilvesile paylaşıyorum. Diriliş şiirini yetim bırakıp, kaderin üstündeki kaderi yüreğinde taşıyarak 88 yaşında ebediyete irtihal eden Merhum Sezai Karakoç'a Cenab-ı Allah'tan rahmetler niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine, aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad olsun"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den baş sağlığı mesajı | Video

ÖMER ÇELİK: "MİLLETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Büyük bir mütefekkiri, yücelerde gezen kelimelerin sahibini, Diriliş'in şairi Sezai Karakoç'u kaybettik. Milletimiz için büyük bir kayıp. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Büyük bir şair, asil bir mütefekkir ve gerçek bir insanın kaybını yaşıyoruz."

ALTUN: AĞABEYİMİZ 'EN SEVGİLİ'YE KAVUŞMUŞ RUHU ŞAD OLSUN!"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Doğunun yedinci oğlu, büyük mütefekkir ve şair Sezai Karakoç ağabeyimiz 'En Sevgili'ye kavuşmuş. Ruhu şad, mekanı cennet olsun."

SELÇUK BAYRAKTAR: "SEZAİ KARAKOÇ DÜNYA SÜRGÜNÜ'NÜ BİTİRİP 'EN SEVGİLİ'SİNE KAVUŞTU RABBİM RAZI OLSUN"

BaykarTech Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise, "Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır, Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır. Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır." Mütefekkir #SezaiKarakoç Dünya Sürgünü'nü bitirip, En Sevgili'sine kavuştu. Rabbim razı olsun, mekânı Cennet olsun." ifadelerini kullandı.

ERSOY: "ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZİ KAYBETTİK"

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç'un vefatına ilişkin, "Önemli bir değerimizi kaybettik. Başta ailesi olmak üzere bütün yakınlarına sevenlerine ve halkımıza başsağlığı, ailesine de sabırlar diliyorum." dedi.

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Ahmet Sezai Karakoç (d. 22 Ocak 1933, Ergani, Diyarbakır), Türk şair, yazar, düşünür ve siyasetçi.Babası Yasin Bey olup 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas cephesinde çarpışırken Ruslara esir düşmüştür. Babası orta halli bir tüccardı. Dedesi Hüseyin Bey de Plevne Savaşı'na katılmış, Gazi Osman Paşa'nın teşekkürünü kazanmıştır. Annesinin ismi ise Emine idi ve ev hanımıydı. Ahmet Sezai Karakoç, İlkokul eğitimini 1938-1944 yılları arasında Ergani'de tamamladı. 1944 yılında sınavlara girip Maraş Ortaokulu'nda parasız yatılı olarak okumaya hak kazandı.

Son dakika: Türk edebiyatının usta ismi Sezai Karakoç hayatını kaybetti | Video

 

 

1947-1950 yılları arasında lise eğitimini yine parasız yatılı olarak Gaziantep Lisesi'nde tamamladı. Lise eğitimi boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi. Üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanları dahilinde eğitimine devam edebileceği yatılı tek bölüm Siyasal Bilgiler Fakültesi idi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak başladığı yüksek öğrenimini 1955'te fakültenin Maliye Bölümünden mezuniyetle tamamladı. Mecburi hizmet sebebiyle Maliye Bakanlığında Hazine Genel Müdürlüğü Dış Tediyeler Muvazenesi bölümüne atandı.

Son dakika: Türk edebiyatının usta ismi Sezai Karakoç hayatını kaybetti! Sezai Karakoç kimdir? | Video

Daha sonra Maliye Müfettişliği sınavına girdi ve sınavı kazandı. 11 Ocak 1956'da müfettiş yardımcılığı görevine başladı. 1959 yılında İstanbul'da gelirler kontrolörü oldu. Bir ara Ankara'ya çağrılıp Yeğenbey Vergi Dairesi'nde görevlendirildiyse de kısa bir müddet sonra yine İstanbul'daki görevine döndü. Görevi icabı Anadolu'yu çok gezdi ve birçok il ve ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı buldu. 1960-1961 yıllarında yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra İstanbul'daki görevine kaldığı yerden devam etti. 1965'ten 1973'e kadar birçok kez istifa etti. 1973'ten bu yana da hiçbir resmi görev almadı.

SEZAİ KARAKOÇ ESERLERİ

Şiir

Şiirler I (Monna Rosa)

Şiirler II (Şahdamar-Körfez-Sesler)

Şiirler III (Hızırla Kırk Saat)

Şiirler IV (Taha'nın Kitabı, Gül Muştusu)

Şiirler V (Zamana Adanmış Sözler)

Şiirler VI (Ayinler/Çeşmeler)

Şiirler VII (Leylâ ile Mecnun)

Şiirler VIII (Ateş Dansı)

Şiirler IX (Alınyazısı Saati)

Gün Doğmadan (Toplu Şiirler)

Çeviri Şiir

Batı Şiirlerinden

İslâmın Şiir Anıtlarından

Deneme

Edebiyat Yazıları I Medeniyetin Rüyası Rüyanın Medeniyeti Şiir

Edebiyat Yazıları II Dişimizin Zarı...

Edebiyat Yazıları III Eğik Ehramlar

Düşünce

Ruhun Dirilişi

Kıyamet Aşısı

Çağ ve İlham I-II-III-IV

İnsanlığın Dirilişi

Diriliş Neslinin Âmentüsü

Yitik Cennet

Makamda

İslâmın Dirilişi

Gündönümü

Diriliş Muştusu

İslâm

İslâm Toplumunun Ekonomik Strüktürü

Düşünceler I-II

Dirilişin Çevresinde

Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi I-II-III

Yapı Taşları ve Kaderimizin Çağrısı I-II

Samanyolunda Ziyafet

Unutuş ve Hatırlayış

Varolma Savaşı

Çağdaş Batı Düşüncesinden

Çıkış Y

Şair ve yazar Sezai Karakoç vefat etti! Başkan Erdoğan'dan taziye mesajı

Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayata veda etti. Siyaset dünyasında peş peşe taziye mesajları geldi.

Video Player

00:28 | 18:18

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Siyaset dünyasında peş peşe taziye mesajları geldi.

Sezai Karakoç'un en güzel ve anlamlı şiirleri! Usta şair ve düşünce adamının sevilen sözleri...Sezai Karakoç'un en güzel ve anlamlı şiirleri! Usta şair ve düşünce adamının sevilen sözleri...

Sezai Karakoç'un cenaze tarihi belli oldu

88 yaşında Hakk'a yürüyen ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç'un cenaze namazı yarın ikindi namazını müteakip Şehzadebaşı Camii'nde kılınacak.

Video Player

00:12 | 18:18

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

ÜNLÜ ŞAİR, YAZAR VE DÜŞÜNCE ADAMI SEZAİ KARAKOÇ HAYATINI KAYBETTİ!

GALERİNİN DEVAMI<p>Şair ve düşünür Sezai Karakoç hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından, 'Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman’a kavuştu.' açıklamasında bulundu.</p>

<p>İşte merak edilen ve bilinmeyen yönleriyle Sezai Karakoç...</p>

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Karakoç'un cenazesi, ikindi namazını müteakip Şehzadebaşı Camisinde kılınacak, cenaze namazının ardından naaşı, Şehzadebaşı Camii haziresine defnedilecek.

<p><strong>Sezai Karakoç Kimdir?</strong><br />
<br />
22 Ocak 1933 Ergani, Diyarbakır doğumlu, Türk şair, yazar, düşünür ve siyasetçi.</p>

<p>Şairin nüfus kaydında doğum günü 22 Ocak olarak görülmekle beraber, gerçek doğum gününün Mayıs içinde olduğu belirtilmektedir</p>
<p>Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçen ve 1938 yılında Ergani’de 3 ay ilkokul öncesi ihtiyat sınıfına devam eden Sezai Karakoç, ilkokulu 1944'de Ergani’de bitirdi. Daha sonra Maraş Orta Okuluna parasız yatılı olarak kayıt oldu. 1947'de burayı bitirerek Gaziantep’te yine parasız yatılı lise öğrenimine başladı. Gaziantep Lisesi'nden 1950’de mezun oldu.</p>

<p> </p>

VEFAT NEDENİ BELLİ OLDU

Haber7 Yazarı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Başkanı Mahmut Bıyıklı, Üstad Sezai Karakoç'un vefat nedenine ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bıyıklı, ''Arayıp  soran dostlar için şu bilgiyi vereyim. Üstad Sezai Karakoç Kovid sebebiyle değil yaşlılığa bağlı geçirdiği rahatsızlık sebebiyle evinde vefat etmiş. Kimseye yük olmadan  Rabbimize emaneti teslim etmiş. Hayatı boyunca ahlakını kuşandığı Efendimize komşu olsun İnşallah...'' ifadelerini kullandı.

Sezai Karakoç hayatını kaybettiSEZAİ KARAKOÇ HAYATINI KAYBETTİ

Usta şairin vefat haberini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın duyurdu. Kalın paylaşımında, ''Diriliş şairi Üstad Sezai Karakoç rahmet-i Rahman'a kavuştu. Örnek bir hayat, sağlam bir fikir örgüsü ve büyük bir edebî miras bıraktı geride. Mevla mekanını cennet, makamını âli, ruhunu şâd eylesin.'' ifadelerini kullandı.

SEZAİ KARAKOÇ YARIN TOPRAĞA VERİLECEK

Vefat eden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, yarın toprağa verilecek. 88 yaşında hayata veda eden usta edebiyatçının cenazesi, ikindi namazını müteakip Şehzadebaşı Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından caminin haziresine defnedilecek.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ''Fikirleriyle nesillere yol gösteren, edebiyatımızın, düşünce dünyamızın, ülkemizin büyük mütefekkiri, "Diriliş Şairi" Sezai Karakoç Beyefendi'nin vefatını derin bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum.'' ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK MÜTEFEKKİR VE ŞAİR SEZAİ KARAKOÇ"

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sezai Karakoç'un vefatı nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj paylaştı.

Altun paylaştığını mesajında; Doğunun yedinci oğlu, büyük mütefekkir ve şair Sezai Karakoç ağabeyimiz "en sevgili"ye kavuşmuş. Ruhu şad, mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

''GERÇEKTEN BÜYÜK BİR KAYIP''

A Haber ekranlarında canlı yayına bağlanan Prof. Dr. Bekir Karlığa, ''Cümlemizin başı sağ olsun. Memleketimizin ve İslam dünyamızın. İslam dünyası büyük bir düşünürünü kaybetti. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah. Ben Sezai Bey'i 1968'de tanıdım daha evvel de yazılarını okumuştum. Nuri Pakdil gibi Erdem Bayazıt gibi değerli ağabeylerimizle konuştuğumuzda kendisinden muhakkak bahsederlerdi. Kendisi tam bir entelektüeldi. Her daim kültüre, bilgiye daha doğrusu hikmete susamış bir insandı. Gerçekten büyük bir kayıp ülkemiz için. Türkçenin usta şairlerinden birisiydi, yenilikçiydi.'' sözleriyle Sezai Karakoç'u anlattı.

Sezai Karakoç Hakk’a yürüdüSEZAİ KARAKOÇ HAKK'A YÜRÜDÜ

GAZETECİ-YAZAR SADIK ALBAYRAK: 2. NECİP FAZIL...

88 yaşında hayatını kaybeden şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç'u Gazeteci-Yazar Sadık Albayrak anlattı. Albayrak, merhum şair ve fikir adamının yayınlarını yakından takip ettiğini, büyük bir fikir ve düşünce adamı olduğunu belki 2. Necip Fazıl (Kısakürek) olabileceğini söyledi. "Üzüntümüz sonsuzdur, onun bıraktığı eseleri yeni nesillere bırakmak bize düşen görevdir" diyen Albayrak, "Onu hayırla yad ediyorum" dedi. İşte Albayrak'ın A Haber canlı yayınında yaptığı o açıklamalar....

Sezai Karakoç: 2. Necip Fazıl...SEZAİ KARAKOÇ: 2. NECİP FAZIL...

"TÜRK ŞİİRİNİN YAŞAYAN EN BÜYÜK ŞAİRİNİ KAYBETTİK"

Turkuvaz Grubu Dergiler Yayın Direktörü Mustafa Akar, 88 yaşında hayata veda eden Sezai Karakoç'u "Türk şiirinin yaşayan en büyük şairini kaybettik" sözleriyle A Haber canlı yayınında andı. İşte Akar'ın o sözleri...

Türk şiirinin yaşayan en büyük şairini kaybettik"TÜRK ŞİİRİNİN YAŞAYAN EN BÜYÜK ŞAİRİNİ KAYBETTİK"

NUMAN KURTULMUŞ: BÜYÜK BİR ÖĞRETMENDİ

AK Parti Genel Başkanvekili, 88 yaşında hayatını kaybeden Sezai Karakoç'u A Haber canlı yayınında anlattı. Kurtulmuş, "Vefat haberini duyduğumuz andan itibaren boğazımızda bir şeyler düğümlendi. Gençlik yıllarımıza yön veren büyük bir şahsiyeti kaybettik. Bizim neslin yetişmesinde çok büyük bir etkisi olmuştur. Müslüman medeniyetinin yeniden doğabileceğinin umutlarını hepimizin zihinlerinde gönüllerinde yaşatmıştır. Aynı zamanda büyük bir öğretmendi. İslam'ın ahlak ve faziletlerini çok güçlü bir şekilde etrafındakilerine hissettirmiş çok büyük bir şahsiyeti kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz" dedi. İşte Kurtulmuş'un o sözleri....

Numan Kurtulmuş: Vefat haberini duyduğum an...NUMAN KURTULMUŞ: VEFAT HABERİNİ DUYDUĞUM AN...

SEZAİ KARAKOÇ KİMDİR?

Sezai Karakoç 1933 Diyarbakır Ergani doğumlu Türk şair, yazar ve siyasetçidir. Pek çok eseri ve şiiri bulunmaktadır.

22 Ocak 1933 doğumlu olan Sezai Karakoç Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğmuştur. Çocukluğu doğduğu ilçe olan Ergani'de geçmiştir. 

Sınav sonuçları açıklanınca Siyasal bilgiler fakültesini kazanmıştı. Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olmuştur. Siyasal bilgiler fakültesinin mali şubesinden mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar veren Sezai Karakoç, müfettişlik sınavına girdi. Sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı. Sezai Karakoç Anadolu'yu çok seviyordu.

Ünlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç hayatını kaybettiÜnlü şair, yazar ve düşünce adamı Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Şair ve yazar Sezai Karakoç vefat etti! Başkan Erdoğan'dan taziye mesajıŞair ve yazar Sezai Karakoç vefat etti! Başkan Erdoğan'dan taziye mesajı

Bu haber 990440 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALLAH (C.C.)
ALLAH (C.C.)
Son dakika... Usta oyuncu Fatma Girik 79 yaşında hayatını kaybetti
Son dakika... Usta oyuncu Fatma Girik 79 yaşında hayatını...