Milli Savunma Bakanı Akar’dan ’Hatay’a sığınmacı...

Milli Savunma Bakanı Akar'dan 'Hatay'a sığınmacı akını' iddialarına yalanlama: İddialar tamamen gerçek dışıdır

Milli Savunma Bakanı Akar, "Depremde ağır hasar gören Hatay'a Suriyeli sığınmacı akını olduğu" iddiasına ilişkin, "Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır" dedi. Bakan Akar ayrıca depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli'nin ülkesine döndüğünü belirtti.

19 Şubat 2023 - 01:41

Son dakika: Bakan Akar'dan "sığınmacı akını" iddialarına sert tepki: Tamamen gerçek dışıdır
Giriş Tarihi: 19.2.2023  12:02 Son Güncelleme: 19.2.2023  12:34 
Milli Savunma Bakanı Akar'dan 'Hatay'a sığınmacı akını' iddialarına yalanlama: İddialar tamamen gerçek dışıdır
Bakan Akar'dan "sınırlardan sığınmacı akını" iddiasına tepki


Milli Savunma Bakanı Akar, "Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' iddialarını ortaya attı. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır. Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür." dedi.
Milli Savunma Bakanı Akar, "Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' iddialarını ortaya attı. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır" dedi.

Milli Savunma Bakanı Akardan Hataya sığınmacı akını iddialarına yalanlama: İddialar tamamen gerçek dışıdır
Son dakika haberleri: Milli Savunma Bakanı Hulusi AkarKahramanmaraş merkezli depremlerinden ardından sınırdan "sığınmacı akını" olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakan Akar, "Bazı fitne fesat yuvaları sınırlardan sığınmacı akını olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından ülkemize geçiş var." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Bakan Akar’dan sığınmacı akını iddialarına sert tepki: Tamamen gerçek dışıdır

 

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından sınırlardan "sığınmacı akını" olduğuna yönelik asılsız iddialar ortaay atılmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, söz konusu iddiayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar'dan "sınırlardan sığınmacı akını" iddiasına tepki
Milli Savunma Bakanı Akar, "Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' iddialarını ortaya attı. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır" dedi.

Video Player

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bazı sosyal medya hesaplarındaki "depremde ağır hasar gören Hatay'a Suriyeli sığınmacı akını olduğu" iddiasına ilişkin, "Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır." dedi.


"TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR"

Bakan Akar, yaptığı açıklamada, "Bazı fitne fesat yuvaları sınırlardan sığınmacı akını olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçek dışı olduğu anlaşılmıştır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından ülkemize geçiş var. Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür." ifadelerini kullandı. İşte detaylar...

"SINIRLARIMIZ TERMAL KAMERALAR VE İHA'LAR İLE 7/24 İZLENMEKTEDİR"

Milli Savunma Bakanı Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile sınır hattında karadan ve havadan incelemelerde bulunarak, sınırın sıfır noktasındaki hudut karakollarında denetlemelerde bulundu.
Bakan Akar'dan 'sınırlardan sığınmacı akını' iddialarına sert tepki

İlk olarak Yayladağı Sınır Kapısı'na giden Akar, buradaki faaliyetleri yerinde gördü. Kapıdaki gümrük muhafaza yetkililerine "Suriyeli sığınmacı" iddialarını hatırlatan Akar'a görevliler, "Buradan herhangi bir giriş yok. Aksine kaldıkları yerler zarar gören Suriyelilerin topraklarına tek yönlü olarak kesin dönüşleri var" yanıtını verdi. Bakan Akar, daha sonra Şehit Sözleşmeli Er Mustafa Uygun Hudut Karakolu'na geçerek, inceleme ve denetlemelerde bulundu. Hudut tekmili de alan Akar, faaliyetlere ilişkin brifingi dinledi ve talimat verdi. Akar'ın "sığınmacıların Türkiye'ye geçişlerinin arttığı" iddiasını hatırlatması üzerine hudut bölük komutanı ile hudut karakolu komutanı, "Sorumluluk sahamızın tamamı termal kameralar, insansız hava araçları ile 7 gün 24 saat esasıyla izlenmektedir. Hudutta bir hareketlilik yok. Şu anda herhangi bir geçiş teşebbüsü söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

"NE HUDUTLARDAN NE DE SINIR KAPILARINDAN ÜLKEMİZE GEÇİŞ SÖZ KONUSUDUR"

Bakan Akar, buradaki inceleme ve denetlemelerinin ardından sınır hattının sıfır noktasındaki 1100 rakımlı Denizgören Hudut Karakolu'na geçti. Karakola gelişinde ve gözetleme kulesinde hudut tekmili alan Akar, herhangi bir yasadışı geçiş teşebbüsünün olup olmadığı sorusuna "Hayır" yanıtı almasının ardından faaliyetlere ilişkin brifing aldı ve talimat verdi. Söz konusu iddiaları hatırlattığı bölge köylerindeki vatandaşlar ve muhtardan da aynı karşılığı alan Akar, şunları söyledi:

"Bazı fitne fesat yuvaları 'sınırlardan sığınmacı akını' olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçekdışıdır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından geçiş var. Konuyla ilgili yetkililerden bilgi aldık, yerinde incelemelerde bulunduk. Türkiye'ye yoğun geçiş olduğu iddiasının aksine tek yönlü yani Türkiye'den Suriye'ye doğru Suriyeli vatandaşların geçtiğini ifade ettiler. Depremde ailesini, kaldıkları yerleri kaybeden Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına gönüllü olarak döndüklerini belirttiler. Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür. Dolayısıyla aldığımız bilgiler kapsamında kitle halinde ne hudutlardan ne de sınır kapılarından ülkemize geçiş söz konusudur."

BAKAN AKAR, YAYLADAĞI MERKEZİNDE DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ile depremin yıkıcı etkisini nispeten daha az yaşayan, Antakya'dan gelen depremzedeleri misafir eden Yayladağı merkezinde de incelemelerde bulundu. Kaymakam Ömer Faruk Gökçe ve Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ile ilçe merkezindeki durumu inceleyen Akar, depremzedelerin kaldığı Yayladağı Belediyesine ait Devrent Tesisleri'ni ziyaret etti. Burada Yayladağı Belediyesi Mustafa Sayın Aba Güreşi Alanı'nda kurulan çadır kentteki vatandaşlarla sohbet eden ve taleplerini dinleyen Bakan Akar'a vatandaşlar, gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür etti. Vatandaşlar, "Allah devletimize zeval vermesin", "Allah sizleri başımızdan eksik etmesin" ifadelerini kullandı.


Çadır kent çıkışında bir kadın ise, "Hep sizi görmek istiyordum. Allah sizden razı olsun" diyerek Bakan Akar'a sarıldı. Depremzedeye geçmiş olsun dileklerini ileten Akar, "Acımız, kederimiz büyük. Bu yaraları sarmak için ilk günden itibaren asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu sıkıntıların üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız" diye konuştu.

Bakan Akar, depremde evlerinin yıkılmasının ardından Yayladağı'ndaki akrabalarının yanına yerleşen Balcı Ailesi'ni de ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti...Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri

Bu haber 416407 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALLAH (C.C.)
ALLAH (C.C.)
Katar Emiri Macron'un önünde yürümesine izin vermedi
Katar Emiri Macron'un önünde yürümesine izin vermedi