Dışişleri Bakanlığından AB’ye yönelik son dakika...

Dışişleri Bakanlığından AB'ye yönelik son dakika açıklaması: Kıbrıs gerçeklerinden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Başkan Erdoğan'ın Kıbrıs ziyaretine ilişkin değerlendirmesine tepki gösterildi. Borrell'in açıklamasına yönelik " AB’nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır." ifadeleri kullanıldı.

21 Temmuz 2021 - 10:15

Dışişleri Bakanlığından AB'ye yönelik son dakika açıklaması: Kıbrıs gerçeklerinden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtı

Giriş Tarihi: 20.07.2021 Güncelleme Tarihi: 21.07.2021 

 

Dışişleri Bakanlığından AB'ye yönelik son dakika açıklaması: Kıbrıs gerçeklerinden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıDışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Başkan Erdoğan'ın Kıbrıs ziyaretine ilişkin değerlendirmesine tepki gösterildi. Borrell'in açıklamasına yönelik " AB’nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır." ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Başkan Erdoğan'ın Kıbrıs ziyaretine yönelik ifadelerine tepki gösterildi.

GERÇEKLERDEN KOPUKSUNUZ

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyaretinden sonra yaptığı açıklama, AB'nin Kıbrıs konusunda gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır.

AB'NİN OLUMLU ROL OYNAMASI MÜMKÜN DEĞİL

Sırf AB dayanışması adına yapılan ve bizim için yok hükmündeki bu açıklama, AB içinde veto hakkını kötüye kullananan GKRY ve Yunanistan'ın sözcülüğünü ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB'nin bu tutumuyla Kıbrıs meselesinin çözümünde hiçbir olumlu rol oynaması mümkün değildir.

KKTC'NİN ALDIĞI KARARLARA DESTEĞİMİZ TAMDIR

KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır. Bu kararlar Maraş'ta mülk sahiplerinin de haklarını korumaya yöneliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, eski mağduriyetleri bertaraf edecektir.

SONLANDIRMAYA DAVET EDİYORUZ

Bu vesileyle AB'yi bir kez daha Ada'daki gerçekleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma politikasını sonlandırmaya davet ediyoruz.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan ve Tatar'ın Maraş ile ilgili açıklamalarından derin endişe duyduğunu belirten Borrell, bunun "Maraş'ın statüsünü değiştirmeye yönelik tek taraflı ve kabul edilemez bir karar olduğunu" vurgulamıştı.

BİR AÇIKLAMA DA KIBRIS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığınca, "Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve her devlet gibi devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır." açıklamasında bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) destekleyen yanlı bir değerlendirmede bulunduğu belirtildi.

Borrell'in Kapalı Maraş'a ilişkin değerlendirmesinin AB'nin Kıbrıs konusunda tarafsız olmak istemediğini bir kez daha gözler önüne serdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve her devlet gibi devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından Kapalı Maraş'a ilişkin alınan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Kıbrıs Türk halkı için çok önemli bu günde açıklanan kararın bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. Kapalı Maraş'ın, bu aşamada, bir kısmının askeri bölge statüsünün kaldırılmasına yönelik kararımız gibi gelecekteki kararlarımız da hiç şüphesiz, mülkiyet hakkına mutlak saygı gözetilerek alınacaktır. "

"TÜRKİYE İLE BİRLİKTE MEŞRU HAK VE ÇIKARLARIMIZI KORUMA KARARLILIĞINDA OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA VURGULARIZ"

GKRY'ye koşulsuz desteğini sürdüren AB yetkililerinin beyanatlarının hiç bir ahlaki hükmünün kalmadığının altı çizilen açıklamada, Borrell'in, Kıbrıs Türk halkının iradesi hilafına, halihazırda geçmişin kalıntısı haline dönüşen BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıf yapmasının beyhude olduğuna değinildi.

Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs konusunun çözüm modeline ilişkin kararını verdiği kaydedilen açıklamada, bu kararın, KKTC'nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne saygı duyulmasına dayandığı, AB'nin ise er ya da geç bu gerçeği idrak edeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Kıbrıs Türk halkının varlığını dahi görmezden gelen AB'nin tehditkar açıklamalarına karşın, Anavatan Türkiye ile birlikte meşru hak ve çıkarlarımızı koruma kararlılığında olduğumuzu bu anlamlı günde bir kez daha vurgularız." ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri'nden AB'ye 'Kıbrıs' tepkisiDIŞİŞLERİ'NDEN AB'YE 'KIBRIS' TEPKİSİ

Bu haber 990834 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALLAH (C.C.)
ALLAH (C.C.)
AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracının durdurulmasından siyasi operasyon çıktı
AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracının...