Başkan Erdoğan’ın katılımıyla Konya’da İslami Dayanışma...

Başkan Erdoğan'ın katılımıyla Konya'da İslami Dayanışma Oyunları Töreni gerçekleşti

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış törenine katılacak ülkelerin lider ve temsilcileriyle yemekte buluştu. Tören dolayısıyla Başkan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir araya geldi. Daha sonra Konya Büyükşehir Stadı'nda düzenlenen ve 56 ülkenin katıldığı İslami Dayanışma Oyunları katılımcıların konuşmaları sonunda Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, deklarasyonuyla resmi olarak başladı.

10 Ağustos 2022 - 01:55 - Güncelleme: 11 Ağustos 2022 - 20:21

Başkan Erdoğan'ın katılımıyla Konya’da İslami Dayanışma Oyunları Töreni gerçekleşti

Giriş Tarihi: 09.08.2022 Güncelleme Tarihi: 10.08.2022 

Başkan Erdoğan’ın katılımıyla Konya’da İslami Dayanışma Oyunları Töreni gerçekleştiBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış törenine katılacak ülkelerin lider ve temsilcileriyle yemekte buluştu. Tören dolayısıyla Başkan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bir araya geldi. Daha sonra Konya Büyükşehir Stadı'nda düzenlenen ve 56 ülkenin katıldığı İslami Dayanışma Oyunları katılımcıların konuşmaları sonunda Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, deklarasyonuyla resmi olarak başladı. Başkan Erdoğan, ''5. İslami Dayanışma spor faaliyetlerini başlatıyorum. Tüm emeği geçenleri, şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun'' dedi. Seremonide dansçılar 5. İslami Dayanışma Oyunları logosunun koreografisini sergiledi.

Oyunlara özel, lale biçiminde tasarlanmış olan logo aynı zamanda 21 sayısını içinde barındırıyor ve bu oyunların asıl yapılması gereken yıl olan 2021`i simgeliyor. Törende Efes’ten Zeugma’ya, Göbeklitepe’den Ayasofya’ya Türkiye coğrafyasında buluşan kültürel zenginliklerin tanıtıldığı video da yayınladı. 300 drone ile dikkat çeken ışık gösterisi yapıldı ve anlamlı hikayeler anımsatıldı. Mevlana'nın silueti stadın üstünde gökyüzüne yansıtıldı ve gösteri büyük beğeni aldı. “Birlik güçtür!” sloganıyla Mevlana’nın “Ne olursan ol gel” sözleri ile tüm dünyaya çağrı yapıldı.

Türkiye'nin ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışı bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu, tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, Türkiye'nin ev sahipliğinde yapıldı.

Açılış töreni Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. Protokol üyelerinin stada gelmesiyle İstiklal Marşı okundu ve ardından Türk bayrağı göndere çekildi.

Daha sonra alfabe sırasına göre oyunlara katılan ülkenin kafileleri bayraklarını taşıyarak stada giriş yaptı.

4.200 SPORCU

Konya'da 09-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek oyunlara 56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcu yarışacak.

Erdoğan’ın katılımıyla muhteşem törenERDOĞAN'IN KATILIMIYLA MUHTEŞEM TÖREN

TÜRK BAYRAĞINI NAFİA KUŞ VE SENA KEÇİCİ TAŞIDI
Oyunlarda Türk bayrağını kafilenin önünde milli sporcular Nafia Kuş ve Sena Keçici taşıdı.
Konya Büyükşehir Belediye Stadı'nı dolduran vatandaşlar 461 Türk sporcuyu büyük bir coşkuyla karşıladı ve destekledi.

Gecede, Türk kafilesinden sonra en fazla alkışı Azerbaycan ve Filistin aldı.

İslami Dayanışma Spor Federasyonunun bayrağını ise aralarında eski milli sporcuların da yer aldığı birçok turnuvada büyük başarılar elde eden isimler taşıdı. Bayrağı Hülya Şenyurt, Nut Tatar, Yasemin Adar, Merve Çoban, Halil Mutlu, Hüseyin Özkan, Servet Tazegül, Mehmet Akif Pirim stada getirdi.

Sporcu yeminini paralimpik sporcu Öznur Cüre, hakem yeminini ise bisiklet hakemi Serkan Karademir okudu.

DRONELARLA MEVLANA SİLUETİ

Gecenin en fazla beğeni toplayan gösterisi dronelarla yapılan Mevlana silueti oldu.

Açılış töreninin sonunda çok fazla dronela yapılan şov ile Mevlana'nın silueti stadın üstünde gökyüzüne yansıtıldı ve gösteri büyük beğeni aldı.

LİDERLER, AÇILIŞ SERENOMİSİNE KATILDI

Konya Büyükşehir Stadı'nda düzenlenen açılış seremonisine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal,

Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik Bakanı Abdulrahman Al Mutairi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri ve büyükelçileri ile spor severler katıldı.

GÖRSEL ŞÖLEN SUNULDU
Seremonimi de dansçılar '5'inci İslami Dayanışma Oyunları' logosunun koreografisini sergiledi.

Oyunlara özel, lale biçiminde tasarlanmış olan logo aynı zamanda 21 sayısını içinde barındırıyor ve bu oyunların asıl yapılması gereken yıl olan 2021'i simgeliyor. Logo aynı zamanda Arapça 'kardeş' anlamına gelen kelime yer alıyor.

TÜRKİYE'NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ TANITILDI

Törende Efes'ten Zeugma'ya, Göbeklitepe'den Ayasofya'ya Türkiye coğrafyasında buluşan kültürel zenginliklerin tanıtıldığı video yayınladı. Ardından milli marş eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. Organizasyona katılan gönüllüler ile oyunlara katılan ülkelerin sporcuları geçit töreni düzenledi.

300 DRONE UNUTULMAZ ANLAR YAŞATTI

300 drone ile dikkat çeken ışık gösterisi yapıldı ve anlamlı hikayeler anımsatıldı.

Mevlana'nın silueti stadın üstünde gökyüzüne yansıtıldı ve gösteri büyük beğeni aldı.

"Birlik güçtür!" sloganıyla Mevlana'nın "Ne olursan ol gel" sözleri ile tüm dünyaya çağrı yapıldı.

5. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nı tüm İslam alemine yakışır bir şekilde gerçekleştireceklerini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Stadı'nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Bakan Kasapoğlu, Konya'da önemli bir organizasyona imza attıklarını belirtti.

Sporun çok önemli anlamları olduğunu dile getiren Kasapoğlu, şöyle konuştu:

"İnşallah sadece şehrimize ve ülkemize değil, tüm İslam alemine yaraşır bir organizasyona imza atacağız. Biliyoruz ki uluslararası spor organizasyonlarının sadece sportif etkinlik olmaktan öte anlamları var. Sporun birleştirici gücü böyle organizasyonlarda daha fazla ön plana çıkıyor. Ülkelerimiz arasında bağın ve kardeşliğin gelişmesine vesile oluyor. Zira yeryüzü bugün barış ve esenliğe, selamete, kardeşçe birbirinin hukukunu korumaya hasrettir. Aşk ve sevginin vatanı, hoşgörünün temsilcisi Hazreti Mevlana'nın şehri Konya'dan bir kez daha duyurmak isteriz ki hayat dini olan İslam, barış ve esenlik ile eş anlamlıdır. Oyunlar da ilhamını ve ışığını İslam'ın bu barış ve kardeşliğe davet eden evrensel kutlu çağrısından almaktadır. "

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde önemli bir spor devrimine imza attıklarını ve binlerce tesisin yapımını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kasapoğlu, "Ülke olarak son 20 senede hem sportif başarılarımız ve elde ettiğimiz madalyalar arttı hem de ülkemiz tüm branşlar için talep edilen bir spor ülkesi haline geldi. Her yıl 200'e yakın uluslararası spor organizasyonuna başarıyla ev sahipliği yapıyoruz.

Bu organizasyonların en önemlilerinden biri olan 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış seremonisi coşkusunu 56 ülkeden gelen misafirimizle, Konya'mızda buluşturuyor olmak, hakikaten bizim için büyük bir ayrıcalık. Oyunların İslam ülkelerinin spordaki varlığını ortaya koymanın önemli bir vesilesi olduğunun bilincindeyiz ve bu anlayışla oyunların saygınlığını güçlendirmeyi, çıtasını daha da yukarı taşımayı amaç edindik." ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, oyunları düzenlemek için de büyük bir gayret ve heyecanla çalıştıklarını anlatarak, "Hem oyunlar boyunca kullanılacak hem de oyunlardan sonra ülkemiz ve dünya sporcularına hizmet edecek muhteşem eserleri Konya'mıza ve ülkemize kazandırdık. Tüm dünyaya İslam ülkelerinin sportif organizasyonlar alanındaki yetkinliğini gösterebilmenin gururunu yaşamaktayız. İnşallah tüm bu gayretlerin sonucunda Konya 2021, unutulmayacak bir spor şöleni olacak. Dünyanın farklı ülkelerinden Türkiye'ye gelen siz değerli misafirlerimiz, inşallah ömür boyu mutlulukla anacağınız hatıralarla ülkemizden ayrılacaksınız." diye konuştu.

Kasapoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan, oyunların hazırlıklarını başından sonuna kadar yakından takip eden, ilgisini desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. İslam İşbirliği Teşkilatımıza, İslami Dayanışma Spor Federasyonuna, uluslararası spor federasyonlarına teşekkür ediyorum.

Katılımcı 56 ülkeye, sporcularımıza, antrenörlere, teknik ekiplere ve tüm basın mensubu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum."

Konya halkına ve görevli 2000 gönüllü gence de teşekkür eden Kasapoğlu, "Bu etkinliğin insanlığa mesajı sevgidir, merhamettir, şefkattir, dayanışmadır. Allah dirlik ve düzenimizi, kardeşlik hukukumuzu, sevgi ve merhametimizi daim kılsın ve kalplerimizi adaletten, merhametten, sevgiden ayırmasın. Bu vesileyle bir kez daha Konya 2021 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

"İSLAM ÜLKELERİN DAYANIŞMASI ADINA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAKTADIR"

İslami İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, ''İslam ülkelerinin dayanışması ve bir araya gelmesi, insanların tanışması ve kaynaşması adına bu tür organizasyonlar önemli rol oynamaktadır. Yine aynı şekilde İslam İşbirliği Örgütü üye ülkelerinin gençliği ve sporun ilerlemesine olan bağlılığının bir kanıtı olarak, aynı zamanda çok kültürlülüğü ve kültürler arası diyalogu güçlendirmeye ve İslami coğrafyadaki insanları bir araya getirmek ve İslami değerleri pekiştirmek adına önemli bir adım atmış olduk. Burada 4 bin sporcuyu bir araya getiren Türkiye'yi tebrik ediyor ve İslami dayanışmanın somut bir örneği olması nedeniyle dünyanın en önemli spor etkinlikleri arasında sayıla bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum'' dedi.

EL- FAYSAL: İSLAM'DAN DAHA YÜCE BİR DİN YOKTUR

Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el- Faysal ise yaptığı konuşmada, ''Bugün bu önemli toplantıda tek bir bayrak altında, daimi kardeşlik, büyük bir hedef etrafında buluşuyoruz. Çünkü İslam'dan daha yüce ve daha barıştan daha güzel bir din yoktur. Çünkü İslam ilk yıllarından itibaren spora özendirmiş, yüzmeye, atıcılığa ve at biniciliğine, insanları desteklemiş ve onları bu sporları yapmalarına bir şekilde rehberlik etmiştir'' diye konuştu.

El- Faysal, sözlerine şöyle devam etti:
''İslami İş Birliği örgütünün desteğiyle ve ona tabi olan müesseselerinde katılımıyla önemli organizasyonlara imza attık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin de amacı netti. Değeri yüksek ve kardeşlik durumunu destekleyen önemli bir adım atmıştır. Bugün 5'incisi düzenlenen ve 24 farklı branşta olimpiyat oyuncularının da katılımıyla düzenlenen bu buluşmada 54 ülkeden kadın ve erkek sporcular yarışacaktır. Bu büyük buluşmaya katılan her sporcu gerçek rekabetin temiz yüzünü ve sahip olduğu büyük spor değerlerini ortaya koyacaktır."

BAŞKAN ERDOĞAN'IN DEKLARASYONUYLA YARIŞLAR BAŞLADI
Konuşmaların sonunda Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, deklarasyonuyla yarışlar resmi olarak başladı.

Başkan Erdoğan, töreni, protokol tribününde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Suud ile izledi.

Saha zemininde sergilenen Türkiye'nin güzellikleri ile Türk bayrağı koreografilerini izleyen Başkan Erdoğan, 56 ülke takımlarının geçit törenini de takip etti.

Başkan Erdoğan, 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek sporcuların geçit törenini ayakta izledi.

Başkan Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Suud'un hitabının ardından oyunları başlattı.

Besmele ile konuşmasına başlayan Başkan Erdoğan, "5. İslami Dayanışma Oyunları spor faaliyetlerini başlatıyorum. Tüm emeği geçenleri şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN LİDERLERLE YEMEKTE BULUŞTU

Mersin'deki Taşucu Limanı'nda Abdülhamid Han Sondaj Gemisini ilk görev yerine uğurlama törenine katılan Başkan Erdoğan, akşam saatlerinde helikopterle Konya'ya geçti.

(Başkan Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile selamlaştı)

LİDERLER YEMEKTE BULUŞTU
Başkan Erdoğan, oyunların açılış öncesi Selçuklu Kongre Merkezi'nde törene davetli olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabisten Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik Bakanı Abdulrahman Al Mutairi ile diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri ve büyükelçilerle yemekte buluştu.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV İLE GÖRÜŞTÜ

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle 5. İslami Dayanışma Oyunları Açılış Töreni'ne katılmak üzere Konya'ya gitti.

Tatar, burada Aliyev ile yaklaşık 40 dakika süren görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Aliyev'e Kıbrıs konusunda bilgi veren Tatar, Türkiye ile uyum içinde bir politika yürüttüklerini söyledi.

Tatar, görüşmenin son derece samimi bir ortamda geçtiğini kaydederek, iki ülke arasındaki karşılıklı münasebetlerin gelişmesi için değerlendirmelerde bulunulduğunu da vurguladı.

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Diğer yandan tören dolayısıyla Başkan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer liderler bir araya geldi.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ UÇUŞU YAPTI

Törende, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, gösteriş uçuşu yaptı.

Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları açılış töreni öncesi Türk Yıldızları gösteri uçuşu yaptı.

Stadın üzerinden geçen Türk Yıldızlarının gösterisinin stattaki sporseverler de büyük bir ilgiyle takip etti.

İslam dünyasının önemli müzisyenlerinden Maher Zain de 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış töreninde mini bir konser verdi.

Işık şovlarının ve havai fişek gösterilerinin yapıldığı gecede, dansçılar tarafından da çeşitli koreografiler de sahneye sunuldu. Halk oyunlarının gösterisi de büyük ilgi gördü.

Başkan Erdoğan’ın çağrısı üzerine ülkeme döndüm"BAŞKAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI ÜZERİNE ÜLKEME DÖNDÜM"

Akdeniz’in efendisi Erdoğan"AKDENİZ'İN EFENDİSİ ERDOĞAN"

Başkan Erdoğan’dan Akkuyu’da incelemeBAŞKAN ERDOĞAN'DAN AKKUYU'DA İNCELEME

Abdülhamid Han Mavi Vatan’a uğurlandıABDÜLHAMİD HAN MAVİ VATAN'A UĞURLANDI

İslami Dayanışma Oyunları Konya’da muhteşem açılış seremonisi ile başlıyor

İslami Dayanışma Oyunları Konya’da muhteşem açılış seremonisi ile başlıyor

Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın muhteşem gösterilere sahne olacak açılış seremonisi 9 Ağustos Salı akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla yapılacak. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti, 2023 Dünya Spor Başkenti seçilen Konya’da gerçekleşecek 5. İslami Dayanışma Oyunları’na 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığını belirterek, Maher Zain konseri ile başlayacak açılış seremonisine tüm sporseverleri davet etti.

Konya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışı seremonisi 9 Ağustos Salı akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya'da bugüne kadar düzenlenen en önemli organizasyon olan 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın şehirde büyük bir coşkuya sahne olduğunu belirtti.MUHTEŞEM AÇILIŞ SEREMONİSİNE DAVET
9 Salı Ağustos akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla açılış seremonisini gerçekleştireceklerini belirterek, tüm spor severleri açılış seremonisine davet eden Başkan Altay, "Çok büyük bir organizasyon hazırlığı yaptık. Açılış seremonisinde yıllarca hafızalardan çıkmayan muhteşem gösteriler yer alacak. Konya'ya yakışır bir ev sahipliği içerisinde müsabakalar ve organizasyonları tamamlamayı arzu ediyoruz. İslami Dayanışma Oyunları'nın şehrimize kazandırılmasını sağlayan ve açılış seremonisine katılacak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a tüm Konyalılar adına teşekkür ediyorum." dedi.2022 ve 2023 SPOR BAŞKENTİ KONYA
Konya'nın İslam Ülkeleri Spor Başkenti olmasıyla ilgili işbirliği protokolünü de İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Saud, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Konya Valisi Vahdettin Özkan ile birlikte imzaladıklarını kaydeden Başkan Altay, Konya'nın aynı zamanda 2023 Dünya Spor Başkenti seçildiğini hatırlattı.

2022 ve 2023 yılının Konya adına sporla dolu bir yıl olarak tarihteki yerini alacağını vurgulayan Başkan Altay, 56 ülkeden 4.200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın Konya'nın ve Türkiye'nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

5. İslami Dayanışma Oyunları'nın 9 Ağustos Salı günü Konya Büyükşehir Stadyumu'nda saat 20.00'de yapılacak açılış töreninde önce dünyaca ünlü müzisyen Maher Zain konser verecek. Daha sonra, hafızalarda yer edecek video mapping, drone ve ışık gösterilerine sahne olacak açılış seremonisini gerçekleşecek.

5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
Giriş Tarihi: 09.08.2022  23:55  Güncelleme Tarihi: 10.08.2022  01:04

Son dakika haberi: Türkiye'nin ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı, Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla görsel şölen eşliğinde gerçekleşti. Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu, tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı. Konya'da 09-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek oyunlara 56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcu yarışacak.

  • SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya’dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Konya Büyükşehir Belediye Stadı'nda yapılan açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal ile ülkelerin spor bakanları ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya’dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Açılış töreni Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. Protokol üyelerinin stada gelmesiyle İstiklal Marşı okundu ve ardından Türk bayrağı göndere çekildi.

5. İslami Dayanışma Oyunları'nda sporcuların geçişine damga vuran o an! Oyunlarda Filistinli sporculara büyük destek! | Video

 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya’dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Daha sonra alfabe sırasına göre oyunlara katılan ülkenin kafileleri bayraklarını taşıyarak stada giriş yaptı.

5. İslami Dayanışma Oyunları başlıyor | Video

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya’dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

TÜRK BAYRAĞINI NAFİA KUŞ VE SENA KEÇİCİ TAŞIDI!

Oyunlarda Türk bayrağını kafilenin önünde milli sporcular Nafia Kuş ve Sena Keçici taşıdı.

5.İslami Dayanışma Oyunları başlıyor! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı | Video

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya’dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Konya Büyükşehir Belediye Stadı'nı dolduran vatandaşlar 461 Türk sporcuyu büyük bir coşkuyla karşıladı ve destekledi.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Gecede, Türk kafilesinden sonra en fazla alkışı Azerbaycan ve Filistin aldı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

İslami Dayanışma Spor Federasyonunun bayrağını ise aralarında eski milli sporcuların da yer aldığı birçok turnuvada büyük başarılar elde eden isimler taşıdı. Bayrağı Hülya Şenyurt, Nut Tatar, Yasemin Adar, Merve Çoban, Halil Mutlu, Hüseyin Özkan, Servet Tazegül, Mehmet Akif Pirim stada getirdi.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Sporcu yeminini paralimpik sporcu Öznur Cüre, hakem yeminini ise bisiklet hakemi Serkan Karademir okudu.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

DRONELARLA MEVLANA SİLUETİ

Gecenin en fazla beğeni toplayan gösterisi dronelarla yapılan Mevlana silueti oldu.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Açılış töreninin sonunda çok fazla dronela yapılan şov ile Mevlana'nın silueti stadın üstünde gökyüzüne yansıtıldı ve gösteri büyük beğeni aldı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ UÇUŞU YAPTI

Törende, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, gösteriş uçuşu yaptı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Stadın üzerinden geçen Türk Yıldızlarının gösterisinin stattaki sporseverler de büyük bir ilgiyle takip etti.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

İslam dünyasının önemli müzisyenlerinden Maher Zain de 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış töreninde mini bir konser verdi.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Işık şovlarının ve havai fişek gösterilerinin yapıldığı gecede, dansçılar tarafından da çeşitli koreografiler de sahneye sunuldu. Halk oyunlarının gösterisi de büyük ilgi gördü.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN HAYIRLI OLSUN MESAJI!

Unutulmayacak açılış töreninde Türkiye'yi temsil edecek sporcuların geçit törenini ayakta izleyen Başkan Erdoğan yaptığı kısa konuşmada, "Tüm emeği geçenleri şahsım, milletim adıma tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

'İSLAM ALEMİNE LAYIK BİR ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, törende yaptığı konuşmada,

56 ülkeden 4 binden fazla sporcu ve binlerce sporseverin 5. İslami Dayanışma Oyunları'na katıldığını belirtti. Kasapoğlu, ''Sporun başkenti olarak sporun evrensel mesajını, Konya'dan tüm dünyaya güçlü bir şekilde haykıracağız. İnşallah hep birlikte şehrimize, Türkiye'mize yaraşır bir şekilde tüm İslam alemine layık bir şekilde mükemmel bir organizasyonu gerçekleştireceğiz. Biliyoruz ki uluslararası spor organizasyonlarının sadece bir sportif etkinlik olmaktan öte, anlamı var. Sporun birleştirici gücü böylesine organizasyonlarda çok daha farklı bir şekilde meydana çıkıyor. Ülkelerimiz arasındaki bağın, ülkelerimiz arasındaki gelişmesine vesile oluyor. Zira bugün yeryüzü barışa ve esenliğe birbirinin hukukunu korumaya hazır'' diye konuştu.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Bakan Kasapoğlu, ülke olarak son 20 yılda sportif başarıları ve madalyaları artırdığımız için Türkiye'nin her alanda tüm branşlar için talep edilen bir spor ülkesi haline geldiğini kaydetti.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

'İSLAM ÜLKELERİN DAYANIŞMASI ADINA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMAKTADIR'

İslami İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da İslam ülkelerinin bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirterek, ''İslam ülkelerinin dayanışması ve bir araya gelmesi, insanların tanışması ve kaynaşması adına bu tür organizasyonlar önemli rol oynamaktadır. Yine aynı şekilde İslam İşbirliği Örgütü üye ülkelerinin gençliği ve sporun ilerlemesine olan bağlılığının bir kanıtı olarak, aynı zamanda çok kültürlülüğü ve kültürler arası diyalogu güçlendirmeye ve İslami coğrafyadaki insanları bir araya getirmek ve İslami değerleri pekiştirmek adına önemli bir adım atmış olduk. Burada 4 bin sporcuyu bir araya getiren Türkiye'yi tebrik ediyor ve İslami dayanışmanın somut bir örneği olması nedeniyle dünyanın en önemli spor etkinlikleri arasında sayıla bu etkinliği düzenlediği için teşekkür ediyorum'' dedi.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

EL- FAYSAL: İSLAM'DAN DAHA YÜCE BİR DİN YOKTUR

Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el- Faysal ise yaptığı konuşmada, ''Bugün bu önemli toplantıda tek bir bayrak altında, daimi kardeşlik, büyük bir hedef etrafında buluşuyoruz. Çünkü İslam'dan daha yüce ve daha barıştan daha güzel bir din yoktur. Çünkü İslam ilk yıllarından itibaren spora özendirmiş, yüzmeye, atıcılığa ve at biniciliğine, insanları desteklemiş ve onları bu sporları yapmalarına bir şekilde rehberlik etmiştir'' diye konuştu.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

El- Faysal, sözlerine şöyle devam etti:

''İslami İş Birliği örgütünün desteğiyle ve ona tabi olan müesseselerinde katılımıyla önemli organizasyonlara imza attık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin de amacı netti. Değeri yüksek ve kardeşlik durumunu destekleyen önemli bir adım atmıştır. Bugün 5'incisi düzenlenen ve 24 farklı branşta olimpiyat oyuncularının da katılımıyla düzenlenen bu buluşmada 54 ülkeden kadın ve erkek sporcular yarışacaktır. Bu büyük buluşmaya katılan her sporcu gerçek rekabetin temiz yüzünü ve sahip olduğu büyük spor değerlerini ortaya koyacaktır."

  
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nda Türk sporcular günü 18 madalyayla tamamladı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Oyunların resmi açılışının yapılacağı günde Türk sporcular, para yüzme, atletizm, tekvando ve boccede madalya mücadelesi verdi. Ayrıca voleybol, hentbol ve masa tenisinde de müsabakalar yapıldı.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Milli sporcular 5 altın, 7 gümüş ve 6 bronz olmak üzere toplamda 18 madalya elde etti.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....

Böylece Türkiye'nin organizasyondaki madalya sayısı 16 altın, 14 gümüş ve 10 bronz olmak üzere 40'a yükseldi. Türkiye, madalya sıralamasında da liderliğini sürdürdü.

SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
 
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 
SON DAKİKA | 5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
 

.İslami Dayanışma Oyunları Konya’da muhteşem açılış seremonisi ile başlıyor

Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın muhteşem gösterilere sahne olacak açılış seremonisi 9 Ağustos Salı akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla yapılacak.
Video Player

00:19 | 00:58

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 2022 İslam Ülkeleri Spor Başkenti, 2023 Dünya Spor Başkenti seçilen Konya’da gerçekleşecek 5. İslami Dayanışma Oyunları’na 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığını belirterek, Maher Zain konseri ile başlayacak açılış seremonisine tüm sporseverleri davet etti.

Konya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı seremonisi 9 Ağustos Salı akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da bugüne kadar düzenlenen en önemli organizasyon olan 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın şehirde büyük bir coşkuya sahne olduğunu belirtti.

MUHTEŞEM AÇILIŞ SEREMONİSİNE DAVET

9 Salı Ağustos akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve birçok ülkeden devlet adamının katılımıyla açılış seremonisini gerçekleştireceklerini belirterek, tüm spor severleri açılış seremonisine davet eden Başkan Altay, “Çok büyük bir organizasyon hazırlığı yaptık. Açılış seremonisinde yıllarca hafızalardan çıkmayan muhteşem gösteriler yer alacak. Konya’ya yakışır bir ev sahipliği içerisinde müsabakalar ve organizasyonları tamamlamayı arzu ediyoruz. İslami Dayanışma Oyunları’nın şehrimize kazandırılmasını sağlayan ve açılış seremonisine katılacak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tüm Konyalılar adına teşekkür ediyorum.” dedi.

2022 VE 2023 SPOR BAŞKENTİ KONYA

Konya’nın İslam Ülkeleri Spor Başkenti olmasıyla ilgili işbirliği protokolünü de İslami Dayanışma Spor Federasyonu Başkanı Prens Abdülaziz Bin Türki Al Faysal Al Saud, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Konya Valisi Vahdettin Özkan ile birlikte imzaladıklarını kaydeden Başkan Altay, Konya’nın aynı zamanda 2023 Dünya Spor Başkenti seçildiğini hatırlattı.

2022 ve 2023 yılının Konya adına sporla dolu bir yıl olarak tarihteki yerini alacağını vurgulayan Başkan Altay, 56 ülkeden 4.200 sporcunun katılımıyla 9-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın Konya’nın ve Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

5. İslami Dayanışma Oyunları’nın 9 Ağustos Salı günü Konya Büyükşehir Stadyumu’nda saat 20.00’de yapılacak açılış töreninde önce dünyaca ünlü müzisyen Maher Zain konser verecek. Daha sonra, hafızalarda yer edecek video mapping, drone ve ışık gösterilerine sahne olacak açılış seremonisini gerçekleşecek.

5.İslami Dayanışma Oyunları unutulmaz açılışla başladı! Konya'dan tüm dünyaya kardeşlik mesajı....
Son dakika haberi: Türkiye'nin ev sahipliğinde 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı, Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla görsel şölen eşliğinde gerçekleşti. Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu, tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, Türkiye'nin ev sahipliğinde başladı. Konya'da 09-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek oyunlara 56 ülkeden, 24 branşta 4 bin 200 sporcu yarışacak. Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri
E-Posta: 15temmuz2016.06@gmail.com..

Abdülhamid Han Mavi Vatan’a uğurlandı

.....

Bu haber 590362 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan aracılık etti: Rusya-Ukrayna arasında 200 esir takas edildi
Başkan Erdoğan aracılık etti: Rusya-Ukrayna arasında 200 esir...
Son dakika | Putin 4 bölgenin ilhakını resmen açıkladı: Artık onlar bizim vatandaşımız
Son dakika | Putin 4 bölgenin ilhakını resmen açıkladı: Artık...