AB fonlarını Kandil’e nasıl aktardılar! Gerçekler ortaya...

AB fonlarını Kandil'e nasıl aktardılar! Gerçekler ortaya çıktı | Kod adı: Pınar

Son dakika haberi: PKK terör örgütünün din adı altında kurduğu DİAYDER skandalının ardından bu kez göç eden aileler üzerinden kurduğu dernek deşifre oldu. Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) adı verilen derneğe 5 Haziran'da yapılan baskının ardından ele geçirildi. AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar...

20 Temmuz 2022 - 10:27

AB fonlarını Kandil'e nasıl aktardılar! Gerçekler ortaya çıktı | Kod adı: Pınar

Giriş Tarihi: 14.06.2022  09:19 Güncelleme Tarihi: 14.06.2022  10:21
Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı DİAYDER isimli PKK terör örgütüne eleman devşirip örgüt adına faaliyet gösteren derneğe yaptığı operasyonun ardından bu kez yine PKK terör örgütü adına faaliyetlerde bulunan Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER)'e 5 Haziran tarihinde bir operasyon düzenlendi.

Son dakika haberi: PKK terör örgütünün din adı altında kurduğu DİAYDER skandalının ardından bu kez göç eden aileler üzerinden kurduğu dernek deşifre oldu. Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER) adı verilen derneğe 5 Haziran'da yapılan baskının ardından ele geçirildi. AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar...


İstanbul merkezli 5 ilde, terör örgütü PKK'nın amaç ve hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği tespit edilen GÖÇİZDER yönelik operasyonda gözaltına alınan 22 şüpheli gözaltına alındı..
Son dakika: AB fonlarını Kandil’e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı DİAYDER isimli PKK terör örgütüne eleman devşirip örgüt adına faaliyet gösteren derneğe yaptığı operasyonun ardından bu kez yine PKK terör örgütü adına faaliyetlerde bulunan Göç İzleme Derneği (GÖÇİZDER)'e 5 Haziran tarihinde bir operasyon düzenlendi.

Son dakika: AB fonlarını Kandil’e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

İstanbul merkezli 5 ilde, terör örgütü PKK'nın amaç ve hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdiği tespit edilen GÖÇİZDER yönelik operasyonda gözaltına alınan 22 şüpheli gözaltına alındı. Sözde derneğin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan göçlerin sözde devletin baskısı sonucu meydana geldiği izlenimi vererek göç eden ailelerin yanında olduğu izlenimiyle örgüte dahil etmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Son dakika: AB fonlarını Kandil’e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

ASIL AMAÇ TÜRKİYE'Yİ ULUSLARARASI ARENADA ZOR DURUMA SOKMAK
Avrupa Birliği tarafından yüksek meblağlarla fonlanan örgütün, özellikle dağda çocuklarını kaybetmiş ailelere (DEĞER) yönelik yürüttüğü faaliyetleri mercek altına alındı. Göç İzleme Derneği'nin asıl amacının PKK/KCK terör örgütü güdümünde faaliyet yürüten, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yaşanan göçlerin sözde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yapılan baskı ve zulümler nedeniyle olduğunu savundukları belirlendi.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil’e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

Göç eden aileleri sözde yardım ve dayanışma adı altında devlet aleyhine kışkırtan, ayrıca örgütün göç eden ailelerinin yanında olduğu imajı vererek örgüte bağlılığını arttırmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Örgütün asıl amacı ise bu faaliyetlerle Türkiye'yi uluslararası arenada zor duruma düşürmek.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil’e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

AB FONLARI KADROLU ÖRGÜT MENSUPLARINA AKMIŞ
Dernek PKK/KCK terör örgütü Avrupa çatı yapılanması Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) baskısı ile Türkiye'de faaliyete geçirmek üzeri sundukları sözde projelerin Avrupa Birliğince kabul gördüğü ve belirtilen derneğe bu projelerde kullanılmak üzere yüksek meblağlarda döviz yardımında bulunulduğu saptanan deliller arasında yer aldı. Avrupa Birliğinden gelen fonların ise kadrolu örgüt mensupları olarak tabir edilen deneyimli örgüt mensuplarının finansmanında kullandığı eylem ve etkinliklerde kullanılan materyallerin maliyesinin bu kanaldan sağlandığı belirlendi.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ RAPORU DERNEĞİN ÖRGÜT FAALİYETLERİNİ DEŞİFRE ETTİ
2020 yılında İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçileri tarafından hazırlanan raporda sözde derneğin usulsüz faaliyetleri şu şekilde sıralandı;
- Dernekler tarafından tutulacak defter ve kayıtlar ile ilgili usul ve esaslar yönetmeliğe uygun tutulmadığı,
- Hibe ile alınan paranın bildirim yapılmadan önce bir kısmının kullanıldığı,
- Dernek tarafından yayınlanan ve basım yılı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmayan Türkiye de Yerinden Edilenlere Yönelik Hak Arama Kılavuzun isimli süresiz yayında PKK/KCK terör örgütü propagandası yapıldığı tespit edildiği belirtilerek suç duyurusunda bulunuldu.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

HER BÖLGE İÇİN ÖZEL FAALİYET DEFTERİ TUTULALAR
İstanbul Emniyeti tarafından derneğe yapılan operasyonda özellikle örgütün DEĞER ailelerinin örgütle ilişiğini kesmemek adına çalışmalar yürüten faaliyetler yapıldığı, ayrıca bu faaliyetlerle ilgili özel defterler tutularak isimlendirildiği ortaya çıktı. İl il özel çalışma yaparak örgütsel faaliyet yürüten sözde derneğin, cezaevinde yatan örgüt mensuplarının aileleri için ayrı, doğu ve güneydoğu Anadolu'da göç etmeyi düşünen aileler için ayrı yürüyüş ve eylemler için faaliyete sokmak istedikleri kişiler için özel çalışma defterleri ele geçirildi.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

ESKİ DERNEK BAŞKANININ FAALİYET HARİTASI ÖRGÜTTEN
Gözaltına alınan derneğin eski başkanlarından Songül Köse'nin PKK terör örgütünün bütün unsurlarının kontrol ederek aralarında koordinasyon sağlayan ve örgüt adına yapılan tüm legal ve illegal eylemleri organize ettiği belirlendi. Köse'nin faaliyetleri arasında cenaze üzerinden örgütün propagandasını yapmak, ölen örgüt mensuplarının ailelerine maddi yardımda bulunmak, ölen örgüt mensupları ile ilgili sinevizyon anma ve taziye gibi programlar düzenleyerek hem ölen örgüt mensubunun ailesini hem de yapılan ajitasyon ile diğer çevreleri örgüt etrafında kenetlemek olduğu tespit edildi.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

2.2 MİLYON LİRALIK FONU ÖRGÜTE AKTARDILAR
Savcılığın derneğin, 2018 yılından itibaren Avrupa Birliği fonlarından hibe alabilmek için göç konularını esas alan çok sayıda Avrupa birliği projesi hazırladıklarını, Avrupa Birliği fonları kapsamında 2018 yılında 320 bin Euro (o dönemki kurla 1 milyon 936 bin lira), 2019 yılında 350 bin lira hibe aldıklarını belirledi. Toplamda 2 milyon 286 bin lira hibe alan derneğin, daha sonra 350 bin Euro hibe alınması planlandığı, fonların kadrolu örgüt mensuplarına aktarıldığı saptandı.
 

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

KOD ADI: PINAR
GÖÇİZDER'in başkanı Kamile Kandal'ın ise Pınar kod adıyla örgütte anıldığı ve AB'den alınan fonların şu şekilde örgüt adına harcandığı ortaya çıktı. Bu kapsamda Avrupa birliğinden alınan hibeleri masraf, fatura, banka hesap hareketleri üzerinden üyelerine ve anlaşılan kurumlara aktarıp masraf gösterdiği, akabinde üye ve kurumlardan bağış alarak gelen paranın dernek tarafından serbest harcanacak gelirine aktarıldığı tespit edildi. Derneğin Avrupa birliğinden aldığı hibeleri çeşitli muhasebe hareketleri ile kendi dernek hesabına aktardığı devamında ise üyeler aracılığı ile PKK/KCK terör örgütünün önem arz ettiği ve terör örgütünün 'DEĞER AİLESİ' olarak kabul ettiği ailelere ve cezaevinde tutuklu bulunan örgüt mensuplarına aktardığı anlatıldı.

Son dakika: AB fonlarını Kandil'e böyle aktarmışlar! Kod adı: Pınar

16 KİŞİ TUTUKLANDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda yakalanan 22 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 16'sı tutuklandı, 6'sı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılığın yürüttüğü


İyi Partili Dikbayır'dan HDP'ye ayar: Sözleriniz yok hükmünde

İyi Partili Dikbayır'dan HDP'ye ayar: Sözleriniz yok hükmünde

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş'ın İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında söylediği sözlere, İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'dan sert cevap geldi.
6'lı masada görünmese de muhalefete karşı söylemlerinden geri durmayan HDP, eleştirel yaklaşımlarına devam ediyor.

HDP'nin Millet ittifakı içerisinde görünmesini istemeyen 6'lı masa ise hem kendi içerisindeki aday anlaşmazlığı hem de HDP'nin yandan kaynak yapması sebebiyle zor durumda kalmış gibi.


Giriş Tarihi:12.06.2022  15:35
SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım
Son dakika haberleri... Ankara'dan gelen ve yürekleri yakan olayla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Başkent'te etkili olan sağanak yağış sonrası oluşan sel nedeniyle hayatını kaybeden İlkay Yiğit'in cenazesi defnedildi. Cumhuriyet Halk Partisi Mamak Gençlik Kolları İlçe Başkanı Atakan Yılmaz, Yiğit'le ilgili "Küçük bir çocuğu bıraktıktan sonra geri dönmek için o dere yatağından aşağıya inerken arabada mahsur kalıyor. Sel yoğunlaşmaya başlamadan önce patronunu arıyor, yardım talep ediyor. Daha sonra tekrar patronunu arayarak 'Hakkınızı helal edin, ben zannediyorum kurtulamayacağım' diyor" detaylarını paylaştı.
SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

SON DAKİKA: İLKAY YİĞİT İLE İLGİLİ ACI DETAY

Son dakika haberi... Ankara'da etkili olan sağanak yağış sonrası oluşan sel nedeniyle hayatını kaybeden İlkay Yiğit'in cenazesi defnedildi.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Ankara'nın Altındağ ilçesi Tatlar Mahallesi'nde etkili olan sağanak yağış sonrası oluşan sel nedeniyle hayatını kaybeden İlkay Yiğit'in cenazesi, bugün Ankara'da defnedildi.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Rehabilitasyon merkezi servis sürücüsü olan Yiğit, sel esnasında kurtulmak için bulunduğu araçtan inmeye çalışırken, sel suyuna kapılarak hayatını kaybetti.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

JÖAK, AFAD ve itfaiye ekiplerince başlatılan arama kurtarma çalışmaları sonucu İlkay Yiğit'in cansız bedenine, şehir merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta ulaşıldı.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Cumhuriyet Halk Partisi Mamak Gençlik Kolları İlçe Başkan Yardımcısı olduğu öğrenilen İlkay Yiğit'in cenaze töreni gerçekleşti.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım
 
SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

"HAKKINIZI HELAL EDİN, BEN ZANNEDİYORUM KURTULAMAYACAĞIM"
İlkay Yiğit'in engelli çocukların eğitim aldığı bir rehabilitasyon merkezinde görevli olarak çalıştığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Mamak Gençlik Kolları İlçe Başkanı Atakan Yılmaz, "Küçük bir çocuğu bıraktıktan sonra geri dönmek için o dere yatağından aşağıya inerken sel geliyor.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Sel geldikten sonra arabada mahsur kalıyor. Sel yoğunlaşmaya başlamadan önce patronunu arıyor, yardım talep ediyor.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Daha sonra tekrar patronunu arayarak 'Hakkınızı helal edin, ben zannediyorum kurtulamayacağım' diyor.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Biz bunun haberini aldıktan sonra hemen olay yerine intikal ettik ancak arama kurtarma ekipleri 2-3 saat içerisinde maalesef kardeşimizin cansız bedenine ulaştı.

Selde hayatını kaybeden İlkay Yiğit'in son sözleri, "Hakkınızı helal edin, ben zannediyorum kurtulamayacağım" oldu | Video
Çevredeki görgü tanıklarına göre arabanın içinde son anda savrulurken kendisini atmış arabadan.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Zannediyoruz bir umutla bir çalıya çırpıya bir yere tutunabilirim diye arabadan kendisini atıyor.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Şoför kapısının açıldığını görüyoruz videoda ama daha sonra maalesef, takdiri ilahi. Her ne dersek boş maalesef. Acımız büyük" ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

"GERÇEKTEN ÇOK DEĞERLİ BİR ARKADAŞTI"
Selde yaşamını yitiren İlkay Yiğit'le arkadaş olduğunu belirten İbrahim Balcakoğlu ise, "İlkay'la çok iyi arkadaştık.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Selde yaşamını yitirmeden bir yarım saat önce sohbet etmiştik. Onu yetiştiren ailesine, annesine, babasına teşekkür ediyorum.

SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Mekanı cennet olsun. Üzüntülüyüz, genç yaşta kaybettiğimiz için. Gerçekten çok değerli bir arkadaştı. Keşke olmasaydı ama maalesef ölüm hepimizin yaşayacağı bir olay.

 
SON DAKİKA: Ankara'da selde hayatını kaybetmişti! İlkay Yiğit'in son sözleri: Kurtulamayacağım

Allah ailesine, sevdiklerine sabırlar versin. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

Bu haber 990347 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan aracılık etti: Rusya-Ukrayna arasında 200 esir takas edildi
Başkan Erdoğan aracılık etti: Rusya-Ukrayna arasında 200 esir...
Son dakika | Putin 4 bölgenin ilhakını resmen açıkladı: Artık onlar bizim vatandaşımız
Son dakika | Putin 4 bölgenin ilhakını resmen açıkladı: Artık...