Son dakika: Başkan Erdoğan ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi!

Son dakika: Başkan Erdoğan ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD lideri Joe Biden'ın İtalya'nın başkenti Roma'daki görüşmesi başladı. Basına kapalı randevu öncesi, liderler fotoğraf çektirdi. G-20 Zirvesi için Roma'da bulunan Erdoğan ve Biden, 12.20'de bir araya geldi. İki ülkenin dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Antony Blinken de masada oturan isimler arasında. Görüşmede F-35 ve F-16 savaş uçaklarından Suriye'ye birçok konunun gündeme gelmesi bekleniyor. F-16 jetlerinin modernizasyonu,

31 Ekim 2021 - 12:41

Son dakika: Başkan Erdoğan ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi!

Giriş Tarihi: 31.10.2021 Güncelleme Tarihi: 31.10.2021 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilecek görüşme dakikalar önce başladı. İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen G-20 liderler zirvesinde genel toplantılar dışında ikili görüşmeler de dünya siyaseti açısından önemli başlıkların ele alınacağı buluşmalar nedeniyle yakından takip ediliyor. Türkiye ve ABD arasında ilişkilerin gerilmesine ve bölgedeki müşterek çalışmaların devamlılığı konusunda aksamalara neden olan konuların da ele alınması için de önem arz eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi de uluslarası basının ilgi odağı olmuştu.

Son dakika: Başkan Erdoğan ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi!Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın G20 Liderler Zirvesi temasları kapsamında görüşmeleri devam ediyor. Başkan Erdoğan ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesi olarak F-35 ve F-16'lar var. Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna, ABD Başkanı Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz." yanıtını verdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan İtalya'nın Başkenti Roma'da G20 Liderler Zirvesi kapsamında temaslarını sürdürüyor.

GÖRÜŞME BAŞLADI!

Başkan Erdoğan'ın, Roma'daki G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Biden ile görüşmesi başladı.

Başkan Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştiriyor.

BİDEN'DAN F-16 AÇIKLAMASI

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna, ABD Başkanı Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz." yanıtını verdi.

Biden'ın programına ilişkin gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden'ın bugün İtalya'nın başkenti Roma'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını açıklamıştı.

Yetkili, Biden'ın ayrıca Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Yardımcısı Olaf Scholz ile kısa bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 27 Ekim'de Azerbaycan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulunmuş Biden ile görüşmesine ilişkin de açıklama yapmıştı.

F-35 VE F-16 MESELESİ GÜNDEMDE
Roma ve Glasgow'da dünya liderleriyle görüşme yapacağı hatırlatılarak özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, Roma'nın gündemi ile Glasgow'un gündeminin şu anda değişmiş gibi gözüktüğüne işaret etmiş ve şunları söylemişti:

"İSABETLİ OLACAK"
"Büyük ihtimalle Roma'da değil ama Glasgow'da görüşmemiz olacak. Bu görüşmede de tabii ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35'le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var. Bu ödemeyle ilgili olarak da tabii ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek. Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var. Bize F-16 verme konusunda gelen bazı bilgiler… Bize gelen bilgi, bunlarla bu işi ödeme gibi bir plan olduğu yönünde. Bu doğru mudur, değil midir; bunları kendilerinden öğreneceğiz. En üst düzeyde de bunu tabii benim Sayın Biden ile konuşmam isabetli olacaktır. Eğer böyleyse ona göre bir anlaşma yoluna gitmiş olacağız."

 

Roma'da bulunan A Haber muhabiri Dündar Keşaplı iki liderin görüşmesinde neler konuşulacağını canlı yayında aktardı. Keşaplı, görüşme F-16'lar ve savunma konuları ele alınacağını bildirdi.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ BÜYÜKELÇİLERİN GERİ ADIMI
ABD öncülüğündeki 10 ülkenin büyükelçisi Kızıl Soros lakaplı Osman Kavala konusundaki skandal bildiriye imza atmış ve "Kavala derhal serbest bırakılmalı" şeklinde skandal ifadeler kullanmıştı.

10 büyükekçiye başta Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarla kınanmış hatta Başkan Erdoğan "Personan non grata" ilan edileceklerini de bildirmişti.

Yaşanan gelişmelerin ardından ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet ettiklerini duyurdu.

ABD'nin ardından Kanada Büyükelçiliği de açıklama yaparak Viyana Sözleşmesi'ne vurgu yaptı ve "Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder." ifadelerini kullandı. ABD ve Kanada'nın ardından açıklama yapan diğer büyükelçiliklerden de geri adım geldi.

Başkan Erdoğan da ABD ve diğer büyükelçiliklerden gelen özür paylaşımlarının ardından büyükelçilerin artık daha dikkatli olması gerektiğini ifade etmişti.

BAŞKAN ERDOĞAN'IN G20'DEKİ TEMASLARI
Zirveye katılan Başkan Erdoğan, ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Johnson ve Almanya Başbakanı Merkel ile ayaküstü sohbet etti.

Erdoğan, zirve kapsamında İtalya Başbakanı Mario Draghi ile de bir araya geldi. Erdoğan, daha sonra Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile ayrı ayrı görüştü.

Son dakika: Erdoğan- Biden görüşmesi başladı

Son dakika haberler... Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleştirilecek görüşme dakikalar önce başladı. İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen G-20 liderler zirvesinde genel toplantılar dışında ikili görüşmeler de dünya siyaseti açısından önemli başlıkların ele alınacağı buluşmalar nedeniyle yakından takip ediliyor. Türkiye ve ABD arasında ilişkilerin gerilmesine ve bölgedeki müşterek çalışmaların devamlılığı konusunda aksamalara neden olan konuların da ele alınması için de önem arz eden Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi de uluslarası basının ilgi odağı olmuştu.

Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında bugün İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleşmesi beklenen görüşme dakikalar önce resmen başladı. İki liderin önemli konu başlıklarını değerlendirmesi beklenen zirve uluslararası medya tarafından da yakından takip ediliyor. F-35 konusundaki anlaşmazlık, geçtiğimiz haftaya damga vuran skandal Büyükelçi çıkışı, bölgede ABD'nin terör örgütlerine verdiği destek ve ikili ilişkilerin değerlendirileceği Erdoğan - Biden görüşmesinden nasıl bir sonuç çıkacağı merak ediliyor.

SON DAKİKA | ERDOĞAN BIDEN GÖRÜŞMESİ 12.18'DE BAŞLADI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşen zirve bugün saat 12.18'de başladı.

GÖRÜŞME ÖNCESİ GAZETECİLERDEN F-16 SORUSU

Görüşme öncesi fotoğraf çekimi sırasında ABD'li bir gazetecinin "Türkiye'ye F-16'ları vermeyi planlıyor musunuz?" sorusuna, ABD Başkanı Biden, "İyi bir görüşme yapmayı planlıyoruz." yanıtını verdi..

ABD DUYURMUŞTU

İki lider arasındaki görüşmenin gerçekleşeceğine ilişkin ilk duyuru ABD tarafından geldi. ABD Başkanı Biden'ın programına ilişkin gazetecilere açıklama yapan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD Başkanı Biden'ın Roma'da Başkan Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını ifade etti.

GÖRÜŞMEDE ELE ALINAN KONULAR

Edinilen son dakika haberine göre Erdoğan- Biden görüşmesinde F-35 anlaşmazlığı, Büyküelçilerin skandal çıkışı, ABD'nin terörü finanse etmesi ve ikili ilişkiler gibi başlıklar ele alındı.

F-35 ANLAŞMAZLIĞI VE F-16 ALIMI

Görüşmenin kritik maddelerinden olan F-35 anlaşmazlığı konusunda bir ilerleme kaydedilmesi bekleniyor.Konuyla ilgili Türkiye'nin tek taraflı olarak program dışına itilmek istenmesinin ardından alternatifleri değerlendirmeye alan Ankara'nın ABD tarafından yoklaması yapılan geri ödemeyi F-16 olarak yapma konusundaki fikirlere ilişkin cevabı masada olacak.

Buna bağlı olarka F-16 alımı ve savunma ilişkilerinin Erdoğan-Biden arasındaki konuşmada ön planda olması bekleniyor.

BÜYÜKELÇİLERİN SKANDAL ÇIKIŞI

ABD Büyükelçisinin de içinde olduğu 10 büyükelçinin Osman Kavala davası ekseninde Türk yargısına müdahale girişimi ve Türkiye'nin dik duruşu ile geri adım atılmasına ilişkin konu da iki liderin görüşmesinde masada olacak. Türkiye içişlerine müdahaleye asla tahammül gösterilmeyeceğini bir kez daha liderler düzeyinde yineleyecek.

ABD'NİN TERÖRE SPONSORLUĞU

Yine gerilen ilişkiler nedeniyle uzun süredir kapsamlı değerlendirme yapılamayan Suriye ve ortadağu genelinde ABD'nin terör örgütlerini desteklemesine ilişkin de Türkiye tarafının tavrı bir kez daha Başkan Biden'a iletilecek. Bu konuyla ilgili ABD'nin destekleyip terör örgütü olmadığını iddia ettiği unsurların terör örgütü olduğuna yönelik belgeler daha önce de yetkili makamlara sunulmuştu.

Son dakika! Başkan Erdoğan- Biden görüşmesi başladı. İşte ilk görüntüler

EKONOMİK VE SİYASİ İKİLİ İLİŞKİLER

Türkiye ve ABD arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliği ve ticaret hacminin arttırılmasına yönelik kararlılığın da masada bir kez daha vurgulanması bekleniyor. Bu konuda iki liderin de ekonomik çalışmaların aksamadan ve artarak ilerletilmesi konusundaki kararlılığı biliniyor.

Gözler Erdoğan - Biden görüşmesindeGÖZLER ERDOĞAN - BİDEN GÖRÜŞMESİNDE

Erdoğan-Biden arasındaki görüşmede neler konuşulacak?ERDOĞAN-BİDEN ARASINDAKİ GÖRÜŞMEDE NELER KONUŞULACAK?

Bu haber 990382 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kabine Toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları! Asgari ücret ne kadar olacak? Gıda fiyatlarına müdahale edilecek mi?.
Kabine Toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'dan son dakika...
Kabine Toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'dan son dakika açıklamaları! Asgari ücret ne kadar olacak? Gıda fiyatlarına müdahale edilecek mi?.
Kabine Toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'dan son dakika...